Jak odmawiać różaniec

Czym jest ? Co wnosi ? Jaką pełni funkcje? Jak jest skuteczna ? Hmmm Modlisz sie ?
 • Awatar użytkownika
  religijny
  Posty: 20
  Rejestracja: 07 paź 2019, 23:06

  Jak odmawiać różaniec

  Post autor: religijny » 07 paź 2019, 23:26

  Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie (podobnie jak o innych modlitwach z ustalonym tekstem – poza Ojcze nasz i Psalmami) nie ma wprost wzmianki w Piśmie Świętym, choć znaczna część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii (Łk 1, 28, 45). Symbolika różańca oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół katolicki.

  Różaniec odmawiamy w następujący sposób:

  W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. (znak krzyża).

  Wierzę w Boga: Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

  1x Ojcze nasz: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode Złego. Amen.

  3x Zdrowaś Maryjo: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

  Chwała Ojcu: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

  O mój Jezu: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego. Zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

  Wypowiadamy tajemnicę Różańca (oraz ewentualnie korzystamy z krótkiego rozważania tej tajemnicy). A następnie: 1xOjcze Nasz, 10xZdrowaś Maryjo, 1xChwała Ojcu, 1xO mój Jezu. W ten sposób odmawiamy pozostałe tajemnice.

  Na zakończenie: Pod Twoją obronę: Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.

  Na zakończenie: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. (znak krzyża).

  Tajemnice Różańca Świętego:

  Tajemnice radosne (poniedziałek, sobota):

  Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
  Nawiedzenie świętej Elżbiety
  Narodzenie Pana Jezusa
  Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
  Odnalezienie Jezusa w Świątyni

  Tajemnice światła (czwartek):

  Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
  Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
  Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
  Przemienienie Pańskie na górze Tabor
  Ustanowienie Eucharystii

  Tajemnice bolesne (wtorek, piątek):

  Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
  Biczowanie Jezusa
  Cierniem ukoronowanie Jezusa
  Dźwiganie krzyża na Kalwarię
  Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

  Tajemnice chwalebne (środa, niedziela)

  Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
  Wniebowstąpienie Pana Jezusa
  Zesłanie Ducha Świętego
  Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi


  Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie (podobnie jak o innych modlitwach z ustalonym tekstem – poza Ojcze nasz i Psalmami) nie ma wprost wzmianki w Piśmie Świętym, choć znaczna część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii (Łk 1, 28, 45). Symbolika różańca oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół katolicki.

  Różaniec oznacza także połączone ze sobą za pomocą drucików i łańcuszków paciorki z drewna, z tworzywa sztucznego lub cennego kruszcu, nieraz nawleczone na sznurek, którego końce są ze sobą złączone. Nazywane koronką, używane są do liczenia odmawianych modlitw. Obecna forma paciorków różańcowych ewoluowała wraz z modlitwą różańcową. Wyrabia się także metalowe obrączki różańcowe, często ze srebra, z 10 guzkami lub beleczkami i znakiem krzyżyka. Została też zaprojektowana i opatentowana przez Polaka koronka Różańca na karcie plastikowej, czyli Karta Różańcowa.


  Czym jest różaniec i jego znaczenie:

  Różaniec to modlitwa Kościoła rzymsko-katolickiego. Nazwa „różaniec” pochodzi od łacińskiego słowa rosarium, co oznacza ogród różany. Ma ona odnosić się do tej modlitwy jako wieńca róż ofiarowanych Maryi. Jednak pierwotnie tego rodzaju modlitwa była znana pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny, nawiązując tym samym do 150 Psalmów i skierowana była głównie do osób, które nie umiały czytać i odmawiać psalmów. W Piśmie Świętym nie znajdziemy wzmianki o różańcu, choć znaczna część tej modlitwy oparta jest na tekście biblijnym (Łk 1, 28. 45). Nazwa różaniec odnosi się też do przedmiotu, na którym odmawia się modlitwę różańcową. Są to połączone ze sobą za pomocą drucików, łańcuszków, sznurków paciorki, wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, bądź też cennych kruszców, którego końce są ze sobą złączone. W dzisiejszych czasach rozpowszechnione są też inne formy różańca, jak np.: obrączki, bransoletki. Powszechnie nazwą różaniec określa się też nabożeństwo różańcowe, czyli wspólne odmawianie modlitwy różańcowej w kościele.

  Awatar użytkownika
  skaragie43
  Posty: 10
  Rejestracja: 14 paź 2019, 10:50

  Re: Jak odmawiać różaniec

  Post autor: skaragie43 » 14 paź 2019, 10:58

  Różaniec jest modlitwą ponadczasową, uniwersalną. Nie tylko w miesiącu październiku..

  ODPOWIEDZ