Jak wyobrażacie sobie piekło?

Różne nurty myślowe i sposoby patrzenia na Boga i warę - dołóż i Swoje :)
  • Awatar użytkownika
    Misiaczek
    Posty:50
    Rejestracja:02 maja 2019, 11:39
    Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Misiaczek » 02 maja 2019, 11:51

    sam jestem ciekaw, ale póki co nie mam żadnego wyobrażenia. jak wy wyobrażacie sobie piekło? co tam jest? czego się spodziewać?

    Awatar użytkownika
    dianka34
    Posty:45
    Rejestracja:01 maja 2019, 16:31

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: dianka34 » 06 maja 2019, 09:16

    pismo św. stan piekielny przedstawia różnie...

    "głód cierpieć będziecie" Łk 6:25 "
    "smucić się i płakać będziecie" Łk 6:25

    jeszcze kilka innych wersów bym znalazła, gdybym poszukała.

    Awatar użytkownika
    Skora23
    Posty:104
    Rejestracja:30 kwie 2019, 19:03

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Skora23 » 09 maja 2019, 10:49

    Dianka coś w tym jest. Piekło to stan, to stan cierpienia i rozpaczy duszy, która nie jest w łasce uświęcającej, która musi przede wszystkim oczyścić się ze wszystkich grzechów.

    Awatar użytkownika
    Adamos
    Posty:84
    Rejestracja:29 kwie 2019, 10:17

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Adamos » 16 wrz 2019, 16:30

    Ja jestem ciekaw, czy z kolei istnieje jakiś film, czy coś w tym stylu, który może ukazywać jak wygląda piekło. Ktoś coś kojarzy?

    Awatar użytkownika
    krzysiekniepieklo
    Posty:7
    Rejestracja:06 wrz 2019, 16:41

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: krzysiekniepieklo » 11 paź 2019, 10:53

    Ja mam za to dość odległe od stereotypów wyobrażenie piekła. dzisiaj żyjemy na styku dwóch światów. Jeden świat, gdzie króluje Bóg i drugi świat, gdzie Boga nie ma. W chwili śmierci wybieramy sobie świat, w którym chcemy żyć. Jeśli żyliśmy, jak by Boga nie było, to wybierzemy świat bez Boga. Ten świat z Bogiem wyda nam się wtedy zbyt obcy i niebezpieczny. W chwili śmierci te dwa światy zostaną rozłączone. Ci, którzy wybrali świat bez Boga, zostaną z tymi, którzy dokonali takiego samego wyboru. I to właśnie będzie piekło, bo jeden z drugim w żaden sposób nie będzie w stanie się dogadać. My znamy świat składający się z materii. Skoro Bóg stworzył świat z niczego, to bardzo możliwe, że istnieje drugi świat składający się z antymaterii. Suma tych światów wyjdzie na zero. Ten drugi świat z antymaterii pewnie jest przeznaczony dla tych, którzy wybrali inaczej. Czy będą w stanie zbudować sobie znośny świat? Wątpię. Pewnie nie będą mieli już w sobie tej iskry Bożej, którą każdy z nas ma, póki jeszcze żyjemy.
    To jezioro ognia, o którym jest w Apokalipsie, to jest przejście między światem materialnym, a tym drugim światem z antymaterii.

    Awatar użytkownika
    alfres
    Posty:56
    Rejestracja:31 maja 2019, 13:19

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: alfres » 07 lis 2019, 18:52

    krzysiekniepieklo pisze:
    11 paź 2019, 10:53
    Ja mam za to dość odległe od stereotypów wyobrażenie piekła. dzisiaj żyjemy na styku dwóch światów. Jeden świat, gdzie króluje Bóg i drugi świat, gdzie Boga nie ma. W chwili śmierci wybieramy sobie świat, w którym chcemy żyć. Jeśli żyliśmy, jak by Boga nie było, to wybierzemy świat bez Boga. Ten świat z Bogiem wyda nam się wtedy zbyt obcy i niebezpieczny. W chwili śmierci te dwa światy zostaną rozłączone. Ci, którzy wybrali świat bez Boga, zostaną z tymi, którzy dokonali takiego samego wyboru. I to właśnie będzie piekło, bo jeden z drugim w żaden sposób nie będzie w stanie się dogadać. My znamy świat składający się z materii. Skoro Bóg stworzył świat z niczego, to bardzo możliwe, że istnieje drugi świat składający się z antymaterii. Suma tych światów wyjdzie na zero. Ten drugi świat z antymaterii pewnie jest przeznaczony dla tych, którzy wybrali inaczej. Czy będą w stanie zbudować sobie znośny świat? Wątpię. Pewnie nie będą mieli już w sobie tej iskry Bożej, którą każdy z nas ma, póki jeszcze żyjemy.
    To jezioro ognia, o którym jest w Apokalipsie, to jest przejście między światem materialnym, a tym drugim światem z antymaterii.
    Jeszcze raz tylko wolniej poproszę ;-)

    Awatar użytkownika
    krzysiekniepieklo
    Posty:7
    Rejestracja:06 wrz 2019, 16:41

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: krzysiekniepieklo » 08 lis 2019, 17:49

    No ale to wolniej to tylko od Ciebie zależy, a nie ode mnie. Za każdym razem jak skończysz czytać, to możesz przewinąć i spróbować jeszcze raz. Tempo możesz sobie dowolnie regulować.

    Awatar użytkownika
    Hendi
    Posty:17
    Rejestracja:19 lis 2019, 21:24
    Kontakt:

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Hendi » 12 gru 2019, 10:42

    CZY OGNISTE PIEKŁO RZECZYWIŚCIE ISTNIEJE?
    Czy wierzysz w ogniste piekło, do którego Bóg wtrąca dusze niegodziwych ludzi na wieczne męczarnie? Od wieków istnieje takie przeświadczenie wśród wielu ludzi. Opierają oni swoje przekonanie między innymi na następujących fragmentach Biblii:

    „Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!” (Mateusza 25:41).

    „Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów” (Mateusza 13:41, 42).

    „Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie” (Marka 9:47, 48).

    Pod wpływem takich wersetów jeden z tak zwanych Ojców Kościoła, Klemens Aleksandryjski, żyjący na przełomie II i III wieku naszej ery, stwierdził: „Wszystkie dusze są nieśmiertelne, nawet dusze niegodziwców (…) Karą ich jest niekończąca się pomsta ognia nieugaszonego, a ponieważ nie umierają, niemożliwe jest, aby nastał kres ich cierpień”.

    Czy jednak takie teksty biblijne, jak te podane powyżej, należy rozumieć dosłownie czy raczej traktować jako metaforę? Poza tym czy są one zgodne z pozostałą częścią natchnionego Słowa Bożego? Poniżej przedstawiam argumenty, które pomogły mi zrozumieć jak ta sprawa wygląda z biblijnego punktu widzenia.

    Słowo „piekło” jest tłumaczeniem hebrajskiego wyrazu „szeol” i jego greckiego odpowiednika – „hades”. Wyrazy te mają związek z miejscem, gdzie trafiają zmarli bez względu na to czy byli bardzo grzeszni, czy też były to osoby bogobojne. Na przykład prawy Hiob powiedział w modlitwie do Boga: „O gdybyś w Szeolu mnie schował, ukrył, aż gniew Twój przeminie, czas mi postawił, kiedy mnie wspomnisz…” (Hioba 14:13). Słowa Hioba wcale nie oznaczają, że chciał on dostać się na wieki w ogień piekielny. Chodziło raczej o to, by Bóg skrócił jego cierpienia poprzez zejście do grobu. Podobnie prawy patriarcha Jakub powiedział: „Gdy zaś wszyscy jego synowie i córki usiłowali go pocieszać, nie słuchał pociech, mówiąc: Już w smutku zejdę za synem moim do Szeolu. I ojciec jego [nadal] go opłakiwał” (Rodzaju 37:35).

    Trafnym przykładem w tym temacie, może być jedna z modlitw kościelnych, gdzie o Jezusie powiedziano: „Wstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał”. Widać więc wyraźnie, że „piekło”, to nic innego jak – najprościej mówiąc – grób, do którego trafiają zmarli.

    Warto też pamiętać, że wiara w istnienie ognistego piekła, jest oparta na przekonaniu, iż to dusze zmarłych trafiają do niego. Natomiast z Pisma Świętego wynika, że nie ma czegoś takiego jak nieśmiertelna dusza, która żyje po śmierci ciała. Człowiek po śmierci po prostu przestaje istnieć i jedyną nadzieją dla niego jest zmartwychwstanie.

    Zobacz temat: JAKI JEST STAN UMARŁYCH

    Co jeszcze dowodzi, że ogniste miejsce mąk piekielnych jest wymysłem ludzkim?

    Pismo Święte ukazuje i to jednoznacznie, że ogniste piekło jest określeniem symbolicznym i nie należy traktować go dosłownie. „A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga – jezioro ognia” (Objawienie 20:14). Jak widać jezioro ognia jest symbolem określającym drugą śmierć, czyli śmierć bez możliwości zmartwychwstania.

    A oto inne wersety obalające teorię ognistego piekła: „Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu” (Rzymian 6:7). „Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rzymian 6:23). Z Pisma Świętego wynika zatem, że człowiek za swój grzeszny stan płaci śmiercią, a nie wiecznymi mękami w ognistym piekle.

    Biblia uczy, że nawet ludzie niegodziwi, którzy giną z wyroku Bożego, za swój grzech płacą wieczną zagładą, a nie wiecznymi mękami w ogniu piekielnym. Oto dowód biblijny: „Bo przecież jest rzeczą słuszną u Boga odpłacić uciskiem tym, którzy was uciskają, a wam, uciśnionym, dać ulgę wraz z nami, gdy z nieba objawi się Pan Jezus z aniołami swojej potęgi w płomienistym ogniu, wymierzając karę tym, którzy Boga nie uznają i nie są posłuszni Ewangelii Pana naszego Jezusa. Jako karę poniosą oni wieczną zagładę [z dala] od oblicza Pańskiego i od potężnego majestatu Jego” (2 Tesaloniczan 1:6-9).

    Warto w tym temacie zastanowić się nad jeszcze jednym argumentem: Czy Bóg, który jest sprawiedliwym Sędzią karałby grzesznych ludzi za ich kilkunasto lub kilkudziesięcioletnie niegodziwe życie wiecznymi mękami w ogniu? Czy taki pogląd nie czyniłby ze sprawiedliwego Boga okrutnego sadysty?

    Podsumowując: Z całościowej analizy Pisma Świętego wynika, że piekło nie jest miejscem ognistych mąk ale miejscem spoczynku zmarłych ludzi. Dlatego też w wielu przekładach Biblii hebrajski i grecki wyraz tłumaczony niekiedy na „piekło” jest przedstawiany jako „grób”, „otchłań”, „podziemie” lub „kraina umarłych”.

    Awatar użytkownika
    Wacekjeżyna
    Posty:91
    Rejestracja:22 cze 2019, 02:45

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Wacekjeżyna » 13 gru 2019, 16:51

    To takie miejsce gdzie rządzi przez J ze swymi klakierami.

    Awatar użytkownika
    Wacekjeżyna
    Posty:91
    Rejestracja:22 cze 2019, 02:45

    Re: Jak wyobrażacie sobie piekło?

    Post autor: Wacekjeżyna » 13 gru 2019, 16:54

    Hendi pisze:
    12 gru 2019, 10:42

    Podsumowując: Z całościowej analizy Pisma Świętego wynika, że piekło nie jest miejscem ognistych mąk ale miejscem spoczynku zmarłych ludzi. Dlatego też w wielu przekładach Biblii hebrajski i grecki wyraz tłumaczony niekiedy na „piekło” jest przedstawiany jako „grób”, „otchłań”, „podziemie” lub „kraina umarłych”.
    E tam...przeczytaj jeszcze raz Biblię Hendi, może cię olśni?
    Ostatnio zmieniony 14 gru 2019, 01:03 przez Wacekjeżyna, łącznie zmieniany 1 raz.

    ODPOWIEDZ