Uwaga: książka - manipulacja !

Troche kultury nikomu jeszcze nie zaszkodziło :)
Awatar użytkownika
micked
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2011, 20:52

Uwaga: książka - manipulacja !

Post autor: micked » 11 sty 2011, 20:56

W ostatnich tygodniach szeroko reklamowana jest książka "Katastrofa Smoleńska. Dzień po dniu, godzina po godzinie" której autor tytułuje się jako "o. Henryk Pietraszewicz". W stopce książki znajduje się również informacja Tekst: dwumiesięcznik "Jasna Góra", a jako słowo wstępne umieszczono wypowiedź przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego.

Redaktor naczelny "Jasnej Góry" o. Robert Jasiulewicz wydał następujące oświadczenie:

Pragnę wyjaśnić, iż przypisanie naszej Redakcji autorstwa tekstu przedmiotowej książki jest niezgodne z prawdą. Podobnie osoba pana Henryka Pietraszewicza pozostaje mi nieznana - nie jest on, co być może sugeruje literka ?o? przed nazwiskiem, ani paulinem, ani pracownikiem naszej redakcji.

Również o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów, w słowie po Apelu Jasnogórskim 6 stycznia powiedział,.że paulini w dobrej wierze udostępnili jedynie pewne materiały (m.in. homilię przeora Jasnej Góry) autorom wspomnianej książki, natomiast odcinają się całkowicie od treści książki i interpretacji w niej zawartych. O. Jabłoński przypisał wręcz tą publikację ?inspiracji jakiejś agentury.?

Częstochowskie wydawnictwo Sfinks, które opublikowało książkę ?rzekomego ojca? Pietraszewicza nie wydało wcześniej żadnej innej pozycji i jak wynika z ich strony internetowej są hurtownią sprzedającą książki innych wydawnictw, wcześniej spółka Sfinks zajmowała się handlem odzieżą.

Ksiażka reklamowana jest jako "obiektywna, wnikliwa i pisana bez cenzury, lektura obowiązkowa dla każdego Polaka?. Tymczasem treść książki jest kolejnym powtórzeniem ?narracji? jaką przekazują nam od pierwszych godzin po katastrofie źródła rosyjskie, a później część polskich na czele z Gazetą Wyborczą.

Jest więc pozbawiona dowodów teoria o lądowaniu pod wpływem nacisków Ś.P. prezydenta i gen. Błasika, nie ma natomiast słowa o udokumentowanym zeznaniami świadków i analizą rejestratorów błędnym naprowadzaniu samolotu. W książce winni są tylko ci, którzy zginęli. np. ŚP prezydentowi zarzuca się, że ambicjonalnie doprowadził do rozbicia obchodów katyńskich na dwa terminy, podczas gdy ujawnione oficjalne dokumenty pokazują, że była to wyłączna inicjatywa rządów polskiego i rosyjskiego.

Tych przekłamań jest więcej, jednak autorzy chyba się przeliczyli kreując osobę autora na ?zakonnika? i bezpodstawnie podpierając się autorytetem OO. Paulinów, bo takie postępowanie rzuca wyraźne światło na wiarygodność tego, o czym piszą.

O. Zachariasz Jabłoński swoją wypowiedź z 6 stycznia zakończył prośbą o modlitwę o mądrość, również dla tych, którzy nadużyli zaufania ojców z Jasnej Góry.

ODPOWIEDZ