Algorytm modlitwy

Czym jest ? Co wnosi ? Jaką pełni funkcje? Jak jest skuteczna ? Hmmm Modlisz sie ?
  • Awatar użytkownika
    skywatcher
    Posty:1
    Rejestracja:16 lut 2016, 01:19
    Algorytm modlitwy

    Post autor: skywatcher » 16 lut 2016, 01:20

    Witam,

    Mam problem w zrozumieniu niektórych aktów modlitwy. Wydaje mi się, że Bóg oczekuje od nas przede wszystkim wiary w modlitwie, w tym sensie, iż słowa są tylko sposobem wyrażenia naszych uczuć w modlitwie, a nie jej głównym elementem. Czy w modlitwie nie najważniejsze jest po prostu czuć obecność Boga i jego miłość do nas przez Chrystusa? A poprzez słowa ułatwienie utworzenia w głowie obrazu naszych próśb i uczuć do Niego?
    Mając taką wizję modlitwy nie mogę zrozumieć, dlaczego w wielu nabożeństwach bardzo istotna jest ilość konkretych modlitw (Ojcze nasz... Zdrowaś Maryjo...) i jest ona często wyraźnie określona przez polecających je. Czy to nie jest odrobinę pogańskie podejście? W tym sensie, że traktujemy modlitwę jako algorytm, a samego Boga jako coś w rodzaju szali, która przechyli się po zadaniu odpowiedniej wartości "nacisku". Jeśli przykładowo odmówię (n-1) zamiast (n) modlitw to co wtedy? Pan Bóg nawet nie "rozpatrzy" mojej prośby?

    Wedle (przyjętej oficjalnie jako prawdziwą) historii, św. Brygidy dotyczącą "Tajemnicy Szczęścia", Pan Jezus objawił się jej i rzekł: "Moje Ciało otrzymało 5480 ciosów. Jeżeli chcesz je uczcić pobożną praktyką, zmów 15 Ojcze nasz i 15 Zdrowaś z modlitwami, których cię nauczyłem podczas całego roku w ten sposób w ciągu roku uczcisz każdą Moją Ranę".

    Patrząc na to przez pryzmat tego co napisałem na początku, nie mogę zrozumieć, dlaczego Panu podoba się taki sposób modlitwy (ściśle określona ich ilość).

    Czy jest tu ktoś kto pomoże mi wejść na dobrą drogę do zrozumienia tego? I mógłby to zrobić?

    Awatar użytkownika
    Muha
    Posty:8
    Rejestracja:28 sty 2016, 10:58

    Re: Algorytm modlitwy

    Post autor: Muha » 01 mar 2016, 18:53

    Mam nadzieję, że będę mogła Ci odpowiedzieć. Najlepiej niech wskazówką do tego jak się modlić niech bedzie... biblia. Jezus nauczył nas modlitwy Ojcze nas nie po to, byśmy bezmyślnie ją klepali.
    Jakby ją rozważyć zdanie po zdaniu, tu masz moje przemyślenia:
    W biblii relacja Bóg człowiek jest przedstawiana na różnych przykładach, takim przykładem jest porównanie tej relacji do małżeństwa, co znaczy, że jest to osobista relacja oparta na miłości. Innym przykładem jest relacja ojciec ? syn, co znaczy, że syn powinien słuchać ojca, w przeciwnym razie zrobi sobie krzywdę a ojcu przykrość. Ojciec pilnuje dziecka, kocha je i ma na celu jego dobro, stąd ?Ojcze nasz?. Jest też przykład garnek ? garncarz. Cytat z pamięci, ?czy garnek może mówić do garncarza: ty nic nie umiesz?? Relacja Bóg ? człowiek ma pewne cechy każdej z wymienionych, choć nie jest identyczna. Tak samo możemy zwracać się po prosu Boże bądź Stwórco
    Dalsze zdania z tej modlitwy:
    Czy możesz zaprzeczyć, że jest On w niebie?
    Czy jego Imię nie jest święte?
    Czy nie chcesz, by zakrólował nad całą ziemią?
    Czy nie chcesz, by jego wola się wypełniła?
    Czy nie chcesz, by zapewnił ci pożywienie?
    Czy nie chcesz, by odpuścił ci winy?
    Czy nie chcesz, by zachował cię od pokus?
    Czy nie chcesz, by cię zbawił?
    Dlatego właśnie Jezus nauczył nas takiej genialnej modlitwy. Oczywiście można modlić się też swoimi słowami i nie chodzi tu o algorytm. Nie polecam modlić się "Zdrowaś Mario". Jak chcesz, to przeczytaj sobie Jeremiasza, 7, 17 i Jeremiasza 44, 23-29

    Awatar użytkownika
    rebeekaa
    Posty:9
    Rejestracja:06 maja 2016, 12:52
    Lokalizacja:Piotrków Trybunalski
    Kontakt:

    Re: Algorytm modlitwy

    Post autor: rebeekaa » 07 maja 2016, 19:35

    Moim zdaniem nie ma w tym nic złego! Modlitwa to przede wszystkim rozmowa do której musimy podejść poważnie. Chcemy w końcu porozmawiać z Bogiem i powiedzieć mu coś ważne, dlatego też nie warto zastanawiać się nad tym czego zapomnieliśmy, możemy mówić mu to o czym myślimy i jak rozumiemy słowa wcześniej zapisane. Nie musisz w ogóle posiłkować się gotowymi modlitwami, możesz rozmawiać z Bogiem własnymi słowami, on Cię zrozumie.

    Awatar użytkownika
    eugelia
    Posty:1
    Rejestracja:10 mar 2017, 15:16

    Re: Algorytm modlitwy

    Post autor: eugelia » 13 mar 2017, 12:10

    rebeekaa pisze:Moim zdaniem nie ma w tym nic złego! Modlitwa to przede wszystkim rozmowa do której musimy podejść poważnie. Chcemy w końcu porozmawiać z Bogiem i powiedzieć mu coś ważne, dlatego też nie warto zastanawiać się nad tym czego zapomnieliśmy, możemy mówić mu to o czym myślimy i jak rozumiemy słowa wcześniej zapisane. Nie musisz w ogóle posiłkować się gotowymi modlitwami, możesz rozmawiać z Bogiem własnymi słowami, on Cię zrozumie.
    bardzo mądre słowa!

    ODPOWIEDZ