Kremacja zwłok - co kościół na to?
- dragonball60
- Posty:13
- Rejestracja:03 sie 2019, 09:53
Nie wiem, czy jestem dalej w temacie, ale chyba kremacja nie jest jeszcze uznawana przez kościół? Jak jest na prawdę?
- Wacekjeżyna
- Posty:91
- Rejestracja:22 cze 2019, 02:45
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Jest uznawana, już chwilę.dragonball60 pisze: ↑03 sie 2019, 10:06Nie wiem, czy jestem dalej w temacie, ale chyba kremacja nie jest jeszcze uznawana przez kościół? Jak jest na prawdę?
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Masz na to jakieś poświadczenie? Gdzie tak jest napisane?
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
To dobrze, bo ja bym chciał być właśnie skremowany.
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Ja też chce być skremowana...
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Pismo Święte nie zabrania praktykowania kremacji.
Prawdą jest, że czasami zwłoki spalano na znak nieprzychylności do danej osoby ale nie zawsze tak było.
Prawdą jest, że czasami zwłoki spalano na znak nieprzychylności do danej osoby ale nie zawsze tak było.
- Wacekjeżyna
- Posty:91
- Rejestracja:22 cze 2019, 02:45
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Pierwszy z brzegu link.
Linku nie mogę wkleić, skopiowałem tekst
Co Kościół mówi o kremacji? Nowy dokument Watykanu
Co Kościół mówi o kremacji? Nowy dokument Watykanu
MAREK PIEKARA / GOSC NIEDZIELNY
Kościół preferuje pochówek ciał, chociaż nie zakazuje kremacji. Domaga się przechowywania prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty – czytamy w opublikowanej dziś przez Kongregację Nauki Wiary instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”. Dotyczy ona pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument zatwierdził i polecił opublikować Papież Franciszek.
Winstrukcji przypomniano, że od ponad pół wieku Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»(n.1)”. Podkreślono, że zmartwychwstanie Jezusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej.
Stąd Kościół usilnie zaleca, by ciała zmarłych chowane były na cmentarzu lub w miejscu świętym. Zaznacza, iż pochówek jest najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała, uwypuklając godność ciała ludzkiego. „Nie może zatem pozwolić na postawy i obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie śmierci, postrzeganej zarówno jako ostateczne unicestwienie osoby, jak i chwilę jej fuzji z matką naturą lub ze wszechświatem, jako etap w procesie reinkarnacji, lub też jako ostateczne wyzwolenie z «więzienia» ciała (n.3)” – czytamy w watykańskiej instrukcji.
Dodano, że pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych, zaś Kościół uważa go za uczynek miłosierdzia względem ciała. Pochówek ciał zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja też pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. „Przez pochówek ciał na cmentarzach, w kościołach czy na terenach do tego przystosowanych, tradycja chrześcijańska strzegła wspólnoty między żywymi i umarłymi, i przeciwstawiała się tendencji ukrywania lub prywatyzowania wydarzenia śmierci oraz znaczenia, jakie ma ona dla chrześcijan (n.3) ” – stwierdza dokument.
Przechodząc do wskazań szczegółowych instrukcja zaznacza, że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. Podkreśla, że „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, «chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską»” (n.4).
Wskazuje się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”(n.5). Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom.
Dokument Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania, chyba że z ważnych powodów zezwoli na to ordynariusz miejsca po porozumieniu z Konferencją Episkopatu. Jednakże prochy „nie mogą być rozdzielane między poszczególne ogniska rodzinne i zawsze należy zapewniać im szacunek oraz odpowiednie warunki przechowywania” (n.6).
Instrukcja wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” (n.7). Wreszcie podkreśla, że „w przypadku gdy zmarły notorycznie żądał kremacji i rozrzucenia własnych prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych”(n. 8).
1
- tatiana667
- Posty:2
- Rejestracja:22 sie 2022, 11:12
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Prawda według prawa kremacja jest dozwolona a rozrzucanie prochów nie aczkolwiek jak pokazują przypadki gdy prawo to zostało złamane w większości przypadków kara jest niewielka tudzież żadna a i to prawo zapowiada się że zostanie zmienione
- tomaszdd11
- Posty:1
- Rejestracja:26 sie 2022, 10:05
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
a jak pogrzeb przy kremacji wygląda?
- tatiana667
- Posty:2
- Rejestracja:22 sie 2022, 11:12
Re: Kremacja zwłok - co kościół na to?
Dokłanie tak samo jak normaly pogrzeb urnę składa się w grobie ewentualnie grobowcu lub kolumbarium nie ma żądnych scen jak z zachodnich filmów gdyż jest to w naszym kraju nielegalne