Literatura kiedyś i dziś. Czyli o czytaniu słów kilka

W obecnych czasach większość z nas nie wyobraża sobie życia bez zaawansowanych technologii. Gdybyśmy zostali zapytani o trzy rzeczy, które wzięlibyśmy ze sobą na bezludną wyspę, to… no właśnie, co byśmy zabrali?

Większość z nas zapewne wymieniłaby takie rzeczy, jak ipod, tablet, laptop, obowiązkowo wręcz komórka, może jakaś konsola lub inne tego typu gadżety. Zastanawiam się, czy ktokolwiek wymieniłby w takiej chwili np. książkę? Ano właśnie. Myślę, że nikt z nas nie wymieniłby książki w tym spisie. Sam, jako wielki miłośnik literatury i samego czytania nie jestem pewien, czy gdybym usłyszał takie pytanie z zaskoczenia, to wymieniłbym książkę. Ewentualnie można pójść na kompromis i wymienić e-booka. Człowiek jednak zbyt rzadko niestety sięga po książki, które przecież mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój człowieka. Nie tylko dziecka, ale również nasz. Gdzieś zatracamy przecież posługiwanie się poprawną polszczyzną, zjadamy literki w wyrazach pisząc cokolwiek, nie wiemy, w którym miejscu postawić przecinek itp. Przykładów można by mnożyć.

Czytanie budzi do życia naszą wyobraźnie, gdzie sami potrafimy wykreować jakąś postać, ubrać ją w taki lub inny strój, pomimo iż bardzo często w powieściach mamy podane wszystko „na tacy”. Dzięki czytaniu mówimy ładniej, składniej i raczej nie musimy się martwić, że w jakiejś podbramkowej sytuacji zapomnimy języka w buzi, gdyż powinniśmy bez problemu znaleźć słowo, które w danym momencie będzie przez nasz umysł pilnie poszukiwane.

Z czytania zatem wynikają naprawdę same plusy. Jeżeli już nie mamy czasu na czytanie długich książek, to czytajmy przynajmniej artykuły w prasie, napisane przez fachowców w dziedzinie dziennikarstwa. Nie ograniczajmy się jedynie do czytania rachunków, czy też programu telewizyjnego… To na pewno nie pomoże nam w poprawie naszych złych nawyków językowych, a może okazać się nawet, że przyniesie to nam zgoła odmienny skutek. Może odpowiedzmy sobie na jedno bardzo ważne pytanie. Kiedy ostatni raz nasze nogi poniosły nas do księgarni? Wiemy w ogóle, co to jest księgarnia, albo chociaż księgarnia internetowa? Jeżeli nie, to znaczy, że pora odświeżyć sobie pamięć i najwyższa pora zatem, aby znów rozpalić w sobie ducha czytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

czytaj więcej

Ostatnie wpisy